Buz och Ella representanter för rasen i ”Härliga Hund”

Fick förfrågan från klubbens styrelse om jag kunde vara en av representanterna i en artikel om PdAE i tidningen "Härliga hund". Det var en självklarhet för mig och är glad att jag fick göra det tillsammans med två perroägare jag gärna vill se mer av Kristina Schölin och Theres Brännmark. Båda aktiva i sitt hunderi och vi matchar och kompletterar varandra riktigt bra, kan jag tycka. Här är min del av artikeln:   Jag har två Perro de agua Español, Ella och Buz. Två helt olika individer både utseendemässigt och mentalt. Det som de båda har gemensamt är viljan att samarbeta och att de är väldigt lättlärda. För under de söta, gulliga krullorna har jag två arbetshundar. Min intention, med att ha hund har förändrats genom åren. Från att ha en "lydig" aktiv hund, i familjen och vardagen, till att träna och tävla i ett flertal grenar. Ella, "pensionären" nu 12 år har nog gjort de tmesta i hundsportväg. Det roligaste att träna är sådant som har med nosen att göra. Viltspår, Personspår och nu när kroppen inte riktigt orkar så är det nosework som gäller. Men vi har tävlat lydnad (LK3) bruks (appell) och Rallylydnad (RLDM) Buz min lilla stjärna är nu 4 år och med henne satsar jag just nu på lydnad (uppflyttad till klass 3) och Bruks (uppflyttad till högre spår). Men hon får träna väldigt allround i och med Ella och att mna träningskompisar jobbar med retreivers. Så hämta fåglar och dummies har hon också fuskat med. Det jag önskar är att jag skulle kunna springa snabbare och hinna med någon av mina hundar i Agility för de är verkligen gjorda för det. Stor kroppskontroll, orädda och snabba. Medans Ella är mer av en enmanshund så är Buz en kontorshund som går runt och tigger gos av kollegorna på kontoret. Dock är ingen av dem speciellt intresserade av de vi möter på gatan. Hemma vet gästerna om att vi har hund innan de kommit in genom dörren. Buz köpte jag med halvfoderavtal så hon fick sex fantastiska valpar förra året. Det var en otrolig upplevelse att få möjligheten att följa dem hela vägen från födseln. Mina vattenhundar älskar vatten och vi spenderar mycket av vår fritid i och på vattnet i vår segelbåt.®
Fick förfrågan från klubbens styrelse om jag kunde vara en av representanterna i en artikel om PdAE i tidningen "Härliga hund". Det var en självklarhet för mig och är glad att jag fick göra det tillsammans med två perroägare jag gärna vill se mer av Kristina Schölin och Theres Brännmark. Båda aktiva i sitt hunderi och vi matchar och kompletterar varandra riktigt bra, kan jag tycka. Här är min del av artikeln:   Jag har två Perro de agua Español, Ella och Buz. Två helt olika individer både utseendemässigt och mentalt. Det som de båda har gemensamt är viljan att samarbeta och att de är väldigt lättlärda. För under de söta, gulliga krullorna har jag två arbetshundar. Min intention, med att ha hund har förändrats genom åren. Från att ha en "lydig" aktiv hund, i familjen och vardagen, till att träna och tävla i ett flertal grenar. Ella, "pensionären" nu 12 år har nog gjort de tmesta i hundsportväg. Det roligaste att träna är sådant som har med nosen att göra. Viltspår, Personspår och nu när kroppen inte riktigt orkar så är det nosework som gäller. Men vi har tävlat lydnad (LK3) bruks (appell) och Rallylydnad (RLDM) Buz min lilla stjärna är nu 4 år och med henne satsar jag just nu på lydnad (uppflyttad till klass 3) och Bruks (uppflyttad till högre spår). Men hon får träna väldigt allround i och med Ella och att mna träningskompisar jobbar med retreivers. Så hämta fåglar och dummies har hon också fuskat med. Det jag önskar är att jag skulle kunna springa snabbare och hinna med någon av mina hundar i Agility för de är verkligen gjorda för det. Stor kroppskontroll, orädda och snabba. Medans Ella är mer av en enmanshund så är Buz en kontorshund som går runt och tigger gos av kollegorna på kontoret. Dock är ingen av dem speciellt intresserade av de vi möter på gatan. Hemma vet gästerna om att vi har hund innan de kommit in genom dörren. Buz köpte jag med halvfoderavtal så hon fick sex fantastiska valpar förra året. Det var en otrolig upplevelse att få möjligheten att följa dem hela vägen från födseln. Mina vattenhundar älskar vatten och vi spenderar mycket av vår fritid i och på vattnet i vår segelbåt.®